TÜM HİZMETLERİMİZ / FAALİYET ALANLARIMIZ

AKARYAKIT POMPA İSTASYONLARI


Akaryakıt servis istasyonları, motorlu kara taşıtlarına mazot, benzin gibi yakıt ikmalinin yapıldığı, satıldığı işletmelerdir.

Akaryakıt servis istasyonları, motorlu kara taşıtlarına mazot, benzin gibi yakıt ikmalinin yapıldığı, satıldığı işletmelerdir. Söz konusu işletmeler yer üstünde genelde ödemenin yapıldığı alan ile beraber marketin bulunduğu bina ve yakıt ikmalinin pompalar vasıtası ile yapıldığı sundurmadan oluşmaktadır. Yer altında ise akaryakıt tankları bulunmaktadır.

2006 yılından itibaren yapılan akaryakıt istasyonlarında yer üstünde akaryakıt tankının bulunmasına izin verilmemektedir. (Metin içinde anlatılan akaryakıt servis istasyonu, deniz taşıtları için tasarlanmış akaryakıt servis istasyonları için geçerli değildir.)

Akaryakıt dolum işlemi sürekli yapıldığından, risk frekansa bağlı olarak artmaktadır. Ayrıca tesislerin sayısının fazlalığı da düşünülecek olursa kümülatif anlamda risk büyümektedir. Buna ek olarak akaryakıt servis istasyonlarının şehir içinde bulunanları sadece kendisine karşı değil bulunduğu çevreye karşı da sorumluluğu bulunmaktadır. İstasyonda bulunan akaryakıtın alev alması ve infilak etmesi durumunda, akaryakıt servis istasyonu çok tehlikeli olabilecektir. 
 
Genellikle akaryakıt servis istasyonlarında; yağ, benzin, motorin ve gaz yağı satışı yapılmaktadır.Tesislerde üretim faaliyeti bulunmamaktadır. Akaryakıt satışı yapılacak yere akaryakıt ana deposundan, yakıt ile dolu tank gelir ve istasyonda bulunan tanklara dolum yapar. Doldurulan “emtea” sonrasında istasyona gelen araçlara ikmal yapılır.

PROJE ÖRNEKLERİMİZ